Przywróćmy Dzieciom Uśmiech

Celem akcji „Przywróćmy Dzieciom Uśmiech” jest pomoc dzieciom przebywającym w rodzinnych domach dziecka ...

Wolontariat

Zgodnie z definicją zawartą w ustawie z dnia 24 kwietnia 2003 roku o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie, wolontariuszem ...

Wygraj Wesele Marzeń

Uwaga ZAKOCHANI! Planujecie ślub waszych marzeń? Trafiliście idealnie. Przygotowaliśmy dla Was konkurs pod nazwą „Wygraj Wesele Marzeń” ...

Przemysław Saleta też pomaga

Przemysław Saleta, były mistrz Europy wrócił na ring, żeby stoczyć charytatywną walkę z Jackiem Jaśkowiakiem, prezydentem ...

Zamiast Kwiatów Uśmiech Dziecka

Coraz częściej młode pary stające na ślubnym kobiercu rezygnują z kwiatów otrzymywanych w dniu ślubu od gości na rzecz innych symbolicznych ...

Previous Next
Przywróćmy Dzieciom Uśmiech Przywróćmy Dzieciom Uśmiech
Wolontariat Wolontariat
Wygraj Wesele Marzeń Wygraj Wesele Marzeń
Przemysław Saleta też pomaga Przemysław Saleta też pomaga
Zamiast Kwiatów Uśmiech Dziecka Zamiast Kwiatów Uśmiech Dziecka

Międzynarodowy Dzień Wolontariusza

Drodzy Wolontariusze!

W dniu Waszego święta przesyłamy najlepsze życzenia! Dziękujemy za pracę, którą wykonujecie, za poświęcony czas i za zaangażowanie na rzecz innych osób, spraw i idei!

Życzymy Wam wspaniałego Międzynarodowego Dnia Wolontariusza.

Międzynarodowy Dzień Wolontariusza został ustanowiony w 1986 roku. W 2001 roku ONZ ogłosiła 5 grudnia Międzynarodowym Dniem Wolontariusza, by uhonorować ludzi, którzy poświęcają swój czas pomagając innym oraz by zachęcić do wolontariatu innych.

Wolontariuszem może zostać każdy, kto gotów jest poświęcić część swojego wolnego czasu na pomaganie innym – przekonują organizacje zajmujące się wolontariatem.

W tym roku 14,2 proc. społeczeństwa, czyli ponad 4 mln Polaków, poświęciło swój czas na bezpłatną pracę na rzecz innych – wynika z badań Stowarzyszenia Klon/Jawor. To o 8 proc. mniej niż w zeszłym roku. Pod względem angażowania się w wolontariat plasujemy się na przedostatnim miejscu w Europie. W Norwegii, która zajmuje pierwsze miejsce, wolontariuszy jest pięć razy więcej.

„Wolontariuszy jest w naszym kraju stosunkowo niewielu, ale można powiedzieć, że ilość przechodzi w jakość. 80 proc. z nich przepracowało społecznie ponad 5 godzin rocznie, w tym co piąty – ponad 50 godzin” – mówi Marta Gumkowska ze Stowarzyszenia Klon/Jawor.

Dodaje, że najczęściej wolontariusze wspierają swoją pracą organizacje i grupy działające w sferze edukacji i wychowania, pomagające najuboższym oraz organizacje i ruchy religijne, i parafialne. Najwięcej jest wśród nich ludzi młodych, z wyższym wykształceniem, najczęściej angażują się w pracę na rzecz innych z powodu swoich przekonań albo z chęci zdobycia nowych doświadczeń.

Centrum Wolontariatu kontaktuje wolontariuszy z potrzebującymi oraz organizuje i wspiera projekty z ich udziałem. Współpracuje z organizacjami pozarządowymi, samorządami i firmami. „Od piętnastu lat pomagamy pomagać: prowadzimy szkolenia dla wolontariuszy, monitorujemy ich pracę i udzielamy pomocy psychologicznej” – mówi Dariusz Piotrowski z Centrum Wolontariatu.